avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În certificatul de moștenitor apar erori de calcul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În certificatul de moștenitor apar erori de calcul al cotelor, dar notarul refuză încheierea de rectificare. Cum pot rezolva această situație?

Buna seara.In anul 2009 am făcut succesiunea după tatăl meu si in certificatul de Moștenitor apar erori(cote calculate greșit,erori matematice pur si simplu).Notarul care a încheiat acest document refuza rectificarea,insist de ani de zile.La camera Notarilor nu ma primesc in audiență,toti avocații la care am apelat m au trim înapoi la notar.In fine,eu "fiica ploii",nu văd o ieșire din situația asta.Chiar nu ma poate ajuta nimeni in sensul acesta?Ma puteți îndruma?Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca notarul care a intocmit actul nu mai exista, cereti Camerei Notarilor sa mute dosarul dvs la un alt notar. Daca notarul exista si refuza rectificarea, cu incheierea de respingere si toate actele in baza carora s-a intocmit certificatul va adresati instantei. Cand spuneti ca ati apelat la avocati sa inteleg ca i-ati consultat sau au fost doar intrebari in forumuri?
Buna ziua.Nu am întrebat in forum,am fost personal la cabinetele de Av.In luna Ianuarie am trimis notarului o recomandata cu confirmare de primire in care am solicitat "încheierea de rectificare".A primit o dar nu a răspuns.Incheierea de respingere cum si unde o pot solicita?Multumesc.O zi frumoasa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De la notariat. Daca notarul decide sa nu dea curs solicitarii dvs, emite o incheiere de respingere care cuprinde motivarea refuzului, calea de atac si termenul de exercitare a acesteia
Sa inteleg ca pt încheierea de respingere nu este nevoie sa fac alta cerere scrisă,merg personal la notariat.Este obligat notarul sa o elibereze?Doamna de la Camera notarilor m a avertizat deja ca fără aceasta hârtie nu ma primesc in audiență.Si o ultima întrebare:daca notarul exista nu se poate muta dosarul la alt coleg?Multumesc mult (sunt intr o confuzie totala)
Degeaba trimiteti scrisori recomandate. De unde sa aiba notarul respectiv certitudinea ca emana de la dvs? Prezentati-va la biroul notarial, completati o cerere de rectificare si solicitati sa se inregistreze. Notarul public fie ca accepta sa emita incheierea de rectificare fie emite o incheiere de respingere a cererii, motivata. Incheierea de respingere se poate ataca in instanta.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, rectificarea unui certificat de mostenitor de catre ... mirelamarinescu mirelamarinescu Buna ziua, rectificarea unui certificat de mostenitor de catre Notar este gratuit? Daca nu este gratuit, din ce anume este compus pretul unei astfel de ... (vezi toată discuția)
Erori facute de notar ContSters238389 ContSters238389 Buna ziua, am o foarte problema mare si va rog mult sa-mi dati un raspuns. Am 3 certificate de mostenitor emise de un notar de stat in anul 1989. ... (vezi toată discuția)
Bună seara. am următoarea întrebare și speță: bunicii mei ... Catalin V Catalin V Bună seara. Am următoarea întrebare și speță: Bunicii mei au cumpărat un apartament de la icral, iar acel apartament are trecuta în acte \"sc1 în ... (vezi toată discuția)