Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare program serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare program serviciu

Buna seara !La jobul actual lucrez la program de 12 h /zi timp de 3 zile ,mai exact 3 la serviciu urmat de 3 libere însă cei de la vârful companiei doresc schimbarea programului la 12 /24; 24/48
Problema este ca noi angajații nu ne dorim aceasta schimbare în contextul în care nu se încalcă legea sau codul muncii ,efectivul de ore ni l facem oricum si acest program l am avut ani de zile (inclusiv directorul de magazin ne susține și nu vrea schimbarea programului; sindicatul la fel spune că ne susține (aici n avem certitudine , nici dovezi) însă se dorește schimbarea lui de către oamenii cu funcții mari din aceasta companie internațională
Intrebarea este: se poate face ceva in acest sens, legal vorbind , având susținerea sindicatului si al managerului de magazin?
Dacă ni se da contract adițional cu modificarea programului si nu l semnam putem fi dați afara?
Exista solutii sau trebuie sa ne supunem noului program?

Multumesc!
ionut_negoita89, utilizator