Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Oale și tigăi la prețuri astronomice.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Oale și tigăi la prețuri astronomice.

Există vreo metodă de returnare a produselor și recuperare a banilor ?
Concret, părinții unui prieten foarte bun (oameni în vârstă, desigur) au fost invitați la o prezentare ”miraculoasă”. Probabil, cei mai mulți cunoașteți procedura, a fost descrisă pe larg în mai multe ziare, la mai multe emisiuni de știri, dar... uite că se întâmplă și azi !
A recuperat cineva bani de la acești ”binefăcători” ? Pot fi trași la răspundere ? Are cineva o soluție ?

Mie, personal, mi s-a întâmplat odată, cu persoane în vârstă din jurul meu...
În prima zi, în care a avut loc prezentarea cei dragi mie au fost convinși să semneze un contract autocopiativ, prin care se obligă să plătească unei firme (din păcate nu mai țin minte denumirea), o sumă de vreo 3.000 de lei, pentru un set de oale.
Cunoscând ”metoda”, înainte de a începe al doilea spectacol de circ, am mers în mijlocul lor și am intrat direct în subiect. Erau trei indivizi (ăn jurul meu), doi dintre ei, mai marocani de culoare și vorbeau ungurește. Am identificat veriga slabă dintre cei trei și în momentul în care le-am spus că o să chem poliția, a cedat și a rupt contractul. Recunosc, știu să vorbească foarte bine...

A fost un caz cu happy-end, dar cazul prezentat anterior, din păcate, e un fapt împlinit.

Concluzie, dacă are cineva o soluție, sau o idee, am rugămintea să îmi comunicați.
Dacă nu aveți asemenea idei, am rugămintea să aduceți la cunoștința celor în vîrstă, din jurul dumneavoastră, ceea ce se petrece la aceste ședințe de vindecare... financiară.
Poate în felul ăsta vom scăpa de acești escroci !
ssibiu, utilizator
Trebuie studiat contractul incheiat.
Nu cred că s-au speriat de poliție, mai degrabâ nu au vrut să-și bată capul. Ați rezolvat-o, ce-i drept. Soluția stă în educație. Grupul țintă e constituit din oameni needucați, cu ceva venituri constante. Nu e vorba neapărat de vârstă.