avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... se prescrie contraventia?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

se prescrie contraventia?

Buna ziua, am primit prin posta doua procese verbale de la Politia Locala Cluj Napoca. Unul pentru stationare neregulamentara, altul pentru Art2.pct 1 din L61/1991 (injurii). Data intocmirii PV este 11.01.2018. Comunicarea s-a facut in 12.03.2018. Se specifica pe PV "s-a comunicat azi 12.03.2018 vonform OG2/2001". Am intrat sa vad ce zice OG2 si...surpriza, cica termenul de comunicare este de maxim 2 luni. Asta inseamna ca se prescriu contraventiile? (oricum cea cu injuriile este inventata, doar am refuzat sa ma legitimez, nu am injurat pe nimeni). Multumesc!

LE: datorita faptului ca nu m-am legitimat, PV nu s-au facut pe loc, au intrebat Politia Rutiera cine a condus auto la data respectiva, apoi au facut PV si l-au trimis prin posta. Data la care s-a produs contraventia este 15.11.2017, dar intocmirea PV s-a facut in 11.01.2018.
Ultima modificare: Luni, 12 Martie 2018
icojoleanca, utilizator

Alte discuții în legătură

Amenda parcare bucuresti daniela iosifescu daniela iosifescu Am mers sa iau un prieten de la o clinica particulara, proaspat operat si am gasit pe masina instiintare ca am decplatit o amenda de 500 lei si 3 puncte ... (vezi toată discuția)
Proces verbal contraventie - stationare neregulamentara gabi2204 gabi2204 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: 1. pe 23.08.2016 am gasit in geamul masinii personale o notificare emisa de Politia Locala Cluj-Napoca , Serviciul ... (vezi toată discuția)
In ce situatii poate fi ridicata o masina considerata a fi parcata in loc nepermis,de catre politia locala? radinschipaul radinschipaul Am parcat un autoturism ,dupa semnul de pe asfalt care delimita o statie de autobus,pe un loc de unde incepea o parcare dispusa pe un rind,cu pozitionare ... (vezi toată discuția)