Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contestatie la cesiune de creanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contestatie la cesiune de creanta

Buna seara. Am fost instiintat azi ca mi s-a cesionat un credit din anul 2006 , neachitat in intregime catre o societate de recuperari. Ultima plata a fost undeva in 2007-2008, cu siguranta s-a prescris. Am citit ca pot face contestatie la cesiunea de creanta in termen de 30 zile , dar pot cere prin aceasta contestatie sa se constate prescriptia sau doar pe calea contestatiei la executare? Va multumesc
Puteti contesta decizia de cesionare. Mai mult, puteti depune actiune in constatare a prescriptiei inainte de a incepe executarea silita.
pot contesta decizia de cesionare invocand prescriptia sau trebuie sa depun o actiune in constatare a prescriptiei care nu are legatura cu contestatia deciziei de cesionare? ce ar fi bine sa fac ? contestatie la cesiune sau actiune ptr constatrea prescriptiei? sau ambele?( inca ma aflu in termenul de 30 zile de la primirea notificarii de cesiune ). la ce instanta trebuie sa fac acest lucru? La judecatoria sectorului de domiciliu sau la judecatoria sectorului unde firma de recuperare isi are sediul ? Va multumesc