Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Anulare contract vodafone
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Anulare contract vodafone

Buna dimineata ! Pe data de 12martie,am facut o cerere de portare de la telekom la vodafone ,am semnat noul contract si am achiziționat un telefon. Ieri am fost sa anulez contractul,pentru ca nu mi s-a spus ca e codat si nu imi găseam nici garantia pentru ca nu mi-au dat-o. Mi-au spus ca nu se poate sa anulez contractul pentru ca a fost telefonul cu sigiliul...dar era normal si nu e folosit. Ce pot face sa anulez portarea si contractul,trebuie sa ma,adresez la OPC ?Multumesc frumos!
Bună dimineața. Cum nume este codat telefonul? În sensul că puteți folosi doar cartela vodafone? Dacă da, ei așa au telefoanele, fiecare rețea care oferă telefoane cu discount, la abonament, codează telefoanele. În general se știu aceste lucruri. Cât despre contract, acesta poate fi reziliat în principiu conform clauzelor cuprinse în el. Posibil să nu reușiți în final să vă înțelegeți cu ei ș atunci adresați-vă și către OPC, poate aveți vreo șansă cu ei.
Multumesc pentru raspuns! Am incercat sa vorbesc cu ei si imi spun ca pot anula portarea,dar nu contractul, ca nu se poate returna telefonul,fiindca i-au rupt sigiliul si nu o sa il mai cumpere nimeni. As vrea sa incerc la OPC,credeti ca reusesc ceva? Si vă rog sa imi spuneti daca stiti cum se procedeaza! Multumesc mult!