avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... in cat timp se poate retragere o plangere
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

in cat timp se poate retragere o plangere

sunt in UK si am depus o plangere impotriva prietenului meu care era in stare de ebrietate acuta si ma amenintat cu moarte dar acum as dori sa imi retrag plangerea ca as putea sa fac si care este termenul maxim va multumesc si sper sa primesc un raspuns cat mai curand!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:44, 24 Octombrie 2009
Pentru infractiunea de amenintare, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Deci, mergeti impreuna cu prietenul dvs. la institutia unde ati depus plangerea si declarati ca v-ati impacat, va retrageti plangerea prealabila si astfel se va dispune incetarea urmaririi penale.

Nu se poate vorbi de un termen maxim, impacarea partilor se poate face chiar si in fata instantei de judecata, daca se va ajunge cu dosarul pana acolo...
Ultima modificare: Vineri, 23 Octombrie 2009
ContSters97923, utilizator
Si daca nu va retrageti plangerea e posibil sa nu pateasca nimic.
Dar ce inseamna UK?
United Kingdom :)
A.=D>
In acest caz consultati un avocat de acolo.
Autoritatile de acolo se pot ambala la o asemenea plangere.;)
rodica382002 a scris:

Pentru infractiunea de amenintare, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Deci, mergeti impreuna cu prietenul dvs. la institutia unde ati depus plangerea si declarati ca v-ati impacat, va retrageti plangerea prealabila si astfel se va dispune incetarea urmaririi penale.

Nu se poate vorbi de un termen maxim, impacarea partilor se poate face chiar si in fata instantei de judecata, daca se va ajunge cu dosarul pana acolo...


Nu cred ca legislatia romana se aplica si pe teritoriul Marii Britanii ... ;)

Alte discuții în legătură

Retragere plangere 07404273550 07404273550 Ce se poate întâmpla dacă vreau sa îmi retrag plângerea împotriva prietenului meu? Menționez ca era în stare de ebrietate când ma amenințat cu ... (vezi toată discuția)
Plangere penala laurita001 laurita001 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti si mie ce se intampla in cazul in care am depus o plangere penala impotriva fostului prieten care ma ameninta la ... (vezi toată discuția)
Impacarea partilor-vatamare corporala marian2oo7 marian2oo7 Buna ziua! As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul impacarii cu partea vatamata? Mentionez ca partea vatamata nu a depus o plangere la politie. Cum ... (vezi toată discuția)