Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trmen plata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trmen plata pensie alimentara

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti, care este termenul pentru plata pensiei alimentare, avand in vedere ca fostul sot are ziua de salariu in data de 8 a lunii, si pensia alimentara vine de abia peste doua saptamani deoarece firma unde lucreaza nu vireaza banii retinuti pe loc, ci se mai foloseste de ei, motivand ca la sfarsit de luna se fac alte plati. Ce as putea sa fac, fiinca nu este corect.
Afirmatii gratuite. Nimeni din cadrul unei firme (angajator) nu si-ar asuma riscul de a se folosi pe timp de cateva zile de o suma (pensie de intretinere), dupa care sa trimita cu intarziere catre cel indreptatit, suma respectiva. Oare, n-ar fi mai corect sa obtineti plata chiar inainte ca fostul sot sa-si incaseze salariul ?
ContSters454516, utilizator
Nu exista termen legal de plata atata timp cat pemnsia vine lunar. Daca doriti discutati cu sotul sa va plateasca direct cand ia salariul, fara sa mai faca virament prin firma.
Multumesc de raspuns, am sunat la contabilitate la firma fostului sot in urma cu ceva timp si le-am spus acelasi lucru, ca banii care sunt pt copil si nu se vireaza sotului, nu au dreptul sa-i tina ci in ziua de salar sa-i vireze catre mine. A durat cateva luni, dupa care vin banii tot cu doua saptamani de intarziere. Cunosc caz, in care propriul copil major dar la studii, nu a primit banii in ziua de salar al tatalui si il actiona in judecata luna de luna. Tatal fiind bun de plata cu cheltuieli de judecata cu tot. Atunci cum este? Eu nu vreau sa ma judec cu fostul sot ca nu el e cel care nu vireaza banii.
Multumesc pt raspuns. Daca nimeni nu-si asuma raspunderea sa se foloseasca de acei bani, atunci unde sunt banii timp de doua saptamani? De ce nu se vireaza atunci cand se retin de la sot? In mod logic ar fi cel mai corect ca in ziua in care se vireaza salariul fara acea parte de pensie alimentara, sa se vireze diferenta catre cel indreptatit, si nu cu intarziere de doua saptamani.