Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Banda de alergare poate fi mijloc fix ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Banda de alergare poate fi mijloc fix ?

Vreau sa cumpar pe firma o banda de alergare care va sta la birou cu scopul de a-mi mentine forma fizica. Este posibil sa o trec ca mjloc fix si in ce categorie ? Multumesc
Mijloacele fixe sunt obiectele cu valoare mai mare de 25 milioane (sper ca nu ma insel si s-a modificat in crestere). Sub valoarea de 25 mil sunt obiecte de inventar.
Este greu de crezut ca o sa puteti deconta pe firma banda de alergare.
Cf Ordin 1802/2014:

(1) Imobilizările corporale reprezintă active care:
a) sunt deţinute de o entitate pentru a fi utilizate în producerea sau furnizarea de bunuri ori servicii, pentru a fi închiriate terţilor sau pentru a fi folosite în scopuri administrative; şi
b) sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an.

Deci nu are legatura cu valoarea.

Din punct de vedere fiscal are legatura cu valoarea, dar si aici exista o derogare:

Cod fiscal, art 28:

(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:

a) este deținut și utilizat în producția, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau în scopuri administrative;

b) are o valoare fiscală egală sau mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului;

c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.

(21) În cazul unei imobilizări corporale care la data intrării în patrimoniu are o valoare fiscală mai mică decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, contribuabilul poate recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare, potrivit prevederilor prezentului articol.

Deci ati putea sa il amortizati doar contabil, nu si fiscal, daca platiti impozit pe profit. Daca e micro nu mai conteaza.

ANAF ar putea reincadra tranzactia, si sa o considere plata de divindend, avand in vedere ca nu este pt activitatea societatii.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru raspuns.