avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cum pot sa-mi fac pasaport italian
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cum pot sa-mi fac pasaport italian

Sunt romanca si am carte de identitate italiana de 9 ani. Nu am facut niciodata pasaport italian. Cum pot sa-mi fac pasaport italian si de ce documente am nevoie?
Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 23 Martie 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 07:59, 23 Martie 2018
Buna dimineata!
Aveti cetatenie italiana? Banuiesc ca nu. Aveti doar statut de rezident pe teritoriul Italiei pe o perioada determinata(maxim 10 ani) pe baza careia va fost emisa cartea de identitate italiana.
In acest caz, statul italian nu va poate elibera un pasaport, nefiind cetatean al statului respectiv.
Ultima modificare: Vineri, 23 Martie 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinnoire carte de identitate SebastianMich SebastianMich Am o întrebare :) Sunt in Italia de 10 anni si mia scăzut cartea de identitate de 1 an dar pașaportul este valabil. Daca vreau sa merg in Romania îmi ... (vezi toată discuția)
Casatoria in italia YoanaOL YoanaOL buna ziua eu m-am casatorin civil in italia si nu am inregistrat casatoria la ambasada romaniei.Deja au trecut mai mult de 6 luni. Pot sa merg sa imi traduc ... (vezi toată discuția)
Cetatean turc cu carte de rezidenta in romania vreau sa lucrez in italia mustafa_cristina mustafa_cristina buna,sunt cetatean turc cu carte de rezidenta pentru membrii de familie in romania,obtinuta prin incredintarea fiului meu minor,cetatean roman.aceasta carte de ... (vezi toată discuția)