Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cum pot sa-mi fac pasaport italian
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cum pot sa-mi fac pasaport italian

Sunt romanca si am carte de identitate italiana de 9 ani. Nu am facut niciodata pasaport italian. Cum pot sa-mi fac pasaport italian si de ce documente am nevoie?
Multumesc.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna dimineata!
Aveti cetatenie italiana? Banuiesc ca nu. Aveti doar statut de rezident pe teritoriul Italiei pe o perioada determinata(maxim 10 ani) pe baza careia va fost emisa cartea de identitate italiana.
In acest caz, statul italian nu va poate elibera un pasaport, nefiind cetatean al statului respectiv.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal