Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... confirmare renuntare la urmarirea penala la camera ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

confirmare renuntare la urmarirea penala la camera preliminara

Sperand ca intrebarea poate interesa si alti oameni, as vrea sa-mi spuneti
care credeti ca este cea mai buna cale de prezentare in fata judecatorului de
camera preliminara pentru confirmarea unei ordonante a procuraturii de renuntare
la urmarirea penala. Stiu ca legea spune ca apararea e obligatorie in anumite
cazuri, de exemplu cand pedeapsa pentru infractiunea in cauza poate depasi 5 ani
(aliniatul c, art 90, legea 135/2000). Dar am un caz mai simplu (pot primi maxim
un an si jumatate). Vad 4 variante:

1) Merg singur si spun doar ca sunt de acord.
2) Merg impreunva cu un avocat si spunem ca suntem de acord.
3) Las doar avocatul sa mearga (stau intr-un oras destul de departe).
4) Las sa se judece in lipsa.

Atitudinea (1) mi se pare cumva mai naturala, intrucat (2) ar lasa cumva
impresia ca e nevoie sa analizez situatia pe toate partile cu un avocat, ca si in
cazurile mai complexe asociate unei pedepse maxime de mai mult de 5 ani.
daniel.francu, utilizator
Necunoscand dosarul dvs, nu pot sa va raspund in ceea ce priveste solutia instantei.
De principiu, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Buna ziua mia trimis dela judecătorie comunicare încheiere finala camera preliminară . ce alte proceduri mai urmează? Si am citație sa ma prezint pe 8 iunie la judecătorie. dar am auzit ca trebuie sa mai trimita o citatie
balannn, utilizator
Probabil este termenul stabilit pentru judecata in fond a cauzei.
Verificati si pe portal dupa numarul de dosar.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Probabil este termenul stabilit pentru judecata in fond a cauzei.
Verificati si pe portal dupa numarul de dosar.

Ora estimata: 09:00
Complet: C2a cp/F
Tip solutie:
Soluția pe scurt:
Document:

Ora estimata 09:00
Complet: c2 cc
Tip solutie:solutionare
Soluția pe scurt in baza art 346 alin 1 cod procedura penala constata competenta si legalitatea sesizării instanței cu rechizitoriul nr.....emis de parchet privind pe inculpat pentru săvârșirea infracțiuni de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoana care are o îmbibatei alcoolică mai mare de 0,80g/lalcol pur in sange prev si ped de art 336 alin 1c.p a administrării probelor si a efectuarii actelor de urmărire penala.Dispune începerea judecăți cauzei Privind pe inculpatul cu drept de contestație in termen de 3 zile de la comunicare.Pronuntata in camera de consiliu azi 07:05:2018
Document :încheiere finala camera preliminara 07:05:2018

Ce se va intampla am șansă sa primesc amânare aplicare pedeapsa ?
balannn, utilizator
Vad ca repetati intrebarile, v-am raspuns.
Verificati pentru termen la fond dosarul fara a1 la sfarsit. Termen se fixeaza dupa ce ramane definitiva incheierea.