Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deductibilitate bonuri cadou publicitare?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deductibilitate bonuri cadou publicitare?

Buna ziua. As dori sa va adresez o intrebare: in ce masura sunt deductibile bonuri cadou de marketing?
Din cate am inteles, acestea au acelasi regim ca si pixurile, brichetele... conform legii 193/2006 articolul 2 si articolul 21 din codul fiscal punctul d. (eu fac un contract cu o firma de tichete de marketing, iar in contract se stipuleaza ca se ocupa de inserare logo, mesaj publicitar...si, se pare, prin acest contract ele devin materiale publicitare, chiar daca au valoare - iar, astfel, nu trebuie sa justific cui dau aceste tichete).

Va multumesc.
Tichetele Cadou pentru salariati sunt deductibile si scutite de taxele sociale aferente angajatorului, in limita a 2% din fondul de salarii. Angajatii sunt scutiti de impozit pana la 150 lei de persoana, per eveniment.
Acest lucru il stiam...insa, asa cum am spus mai sus se pare ca este o varianta cu aceste bonuri cadou publicitare....
Da, cred ca sunt deductibile integral si pot fi achizitionate pt a fi date tertilor drept material publicitar. Asa am interpretat si eu dar nu am folosit inca astfel de bonuri.
ne-ar fi de ajutor parerea unui consultant fiscal sau a unei persoane care lucreaza intr-o societate ce foloseste aceasta practica
multumin anticipat pt. ajutor