Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reamenajare intr-un apartament din raza unui monument ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reamenajare intr-un apartament din raza unui monument istoric

Buna ziua.
Din noiembrie pana in prezent am desfasurat lucrari de reamenajare intr-un apartament (curatat pereti pana la beton si pus inapoi glet + vopsea, inlocuit usi, inlocuit gresie/faianta, inlocuit fire electrice.

In urma unei plangeri facute de o vecina, a urmat un control al celor de la politia locala pentru disciplina in constructie.

Constatarea lor nu a avut legatura cu plangerea primita. Se pare ca fapta noastra de renovare fara autorizatie de constructie intr-un apartament din raza unui monument istoric constituie infractiune (conform legii 50/1991 Art 11, (3))

Am semnat procesul verbal cu cele constatate de agenti si mi s-a spus ca se va deschide dosar si ca vom fi contactati sa ne prezentam la sectie sa dam declaratie pentru ce am facut.

In acelasi timp, agentul ne-a spus ca nu se ajunge mai departe decat chematul la sectie si declaratia. Ne-a spus ca au fost multe cazuri de oameni care au si modificat structura si nu au patit nimic, si ca noi am fi cei cu cel mai mic risc deoarece nu am afectat nimic.

Presupun ca nu ar fi ok sa ma culc pe o ureche. Ce sfat imi dati?

Exista vreun avocat care sa ma sfatuiasca cu ce sa fac mai departe?
Pai sa nu va culcati pe o ureche.
Observ ca stiti: mergeti la un cabinet de avoctura, solicitati o consultatie si eventual chiar sa angajati un avocat.
Baietii acestia de la Politia locala, dupa ce intocmesc un PV si bla, bla, bla... Se poate dom' sef, sa te ostenesti matale sa-mi intocmesti un PV ? Care-i chicherezul de s-a pornit asa galceava? Cum procedeaza, sau cum au procedat ceilalti vecini ai dvs. cand au renovat locuintele sau au ramas asa de pe vremea lui Mircea Voda?
Cautati un avocat. Eu nu am mai auzit de asa ceva. Adevarul este ca prin zona noastra de activitate nu avem monumente istoice. Avem un cinematograv pe cale sa se darame, construit in epoca de aur, dar dau baietii cu picamerul in draci si nimeni nu zice nimic.
Succes!
Parerea mea ar fi sa sistati lucrarile, cereti autorizare pentru lucrari si aviz de la Ministerul Culturii. Daca imobilul in care lucrati intr-adevar se afla in zona de protectie, executarea oricarui tip de lucrari (art.3 alin.1.lit.b Legea 50/91) fara actele mentionate mai sus constituie infractiune conform art 24 lit.a din acelasi act normativ. Fapta se premiaza cu inchisoare de la 3 luni la un an sau amenda.
Agentul are si dumnealui dreptul la pareri proprii, insa chiar daca acestea se bazeaza pe experienta practica a dumnealui, nu va ofera garantia ca si cazul dvs va fi tratat exact la fel.
Incerc sa atasez link catre textul de lege actualizat
[ link extern ]
CaraD, utilizator

Cornelia Dayes a scris:

Parerea mea ar fi sa sistati lucrarile, cereti autorizare pentru lucrari si aviz de la Ministerul Culturii. Daca imobilul in care lucrati intr-adevar se afla in zona de protectie, executarea oricarui tip de lucrari (art.3 alin.1.lit.b Legea 50/91) fara actele mentionate mai sus constituie infractiune conform art 24 lit.a din acelasi act normativ. Fapta se premiaza cu inchisoare de la 3 luni la un an sau amenda.
Agentul are si dumnealui dreptul la pareri proprii, insa chiar daca acestea se bazeaza pe experienta practica a dumnealui, nu va ofera garantia ca si cazul dvs va fi tratat exact la fel.
Incerc sa atasez link catre textul de lege actualizat
[ link extern ]

Din cate am înțeles procedurile la ministerul culturii durează luni întregi pentru un aviz de genul. Lucrările sunt gata în proporție de 98%
capraruioan, utilizator
Este optiunea dvs cum doriti sa procedati in continuare cu lucrarile incepute si cu acel proces verbal. In ce priveste infractiunea constatata, lucrurile acestea nu prea se rezolva de la sine. Incercati macar sa cereti un aviz de informare de la Ministerul Culturii? Doar sa va precizeze daca imobilul care va apartine se afla intr-o zona de protectie si caracteristicile acelei zone. Nu este un aviz in vederea autorizarii lucrarilor de constructie deci nu ar trebui sa dureze foarte mult. Ceea ce sperati sa obtineti aici este un raspuns negativ, care v-ar scoate de sub influenta acelui art. 3/1/b.
monumentul este vis a vis de bloc.. as fi intr-o raza de <50m.

am sa incerc, totusi. Poate poate