avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Cumnatul meu a decedat recent, atac de cord, la 47 ani, avand 29 ani vechime. Sotia sa are o pensie de boala f modesta (cca 500 lei).
Poate ea face cerere de trecere la pensie de urmas? Mai mult ca sigur ca aceasta va fi ceva mai mare.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:54, 15 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit art. 87. din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice sotul supravietuitor poate beneficia de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut,
Pensia proprie este de 520 de lei.
Nu are dreptul la pensie de urmas deoarece nu indeplineste conditia de varsta.
Pensia de urmas este de 50% din cea a sustinatorului.
Este putin probabil ca pensia decedatului sa fie mai mare de 1040 de lei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia proprie este de 520 de lei.
Nu are dreptul la pensie de urmas deoarece nu indeplineste conditia de varsta.
Pensia de urmas este de 50% din cea a sustinatorului.
Este putin probabil ca pensia decedatului sa fie mai mare de 1040 de lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas ContSters257326 ContSters257326 buna ziua, as dori sa ma lamuresc in urmatoarea privinta : care sunt conditiile in care poti beneficia de pensie de urmas? tatal meu a decedat. a avut o ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas luiza44 luiza44 SOTUL A DECEDAT IN URMA UNEI BOLI ACUM 5 ANI, AM FOST CASATORITI TIMP DE 25 ANI ,EU LUCRAM ATUNCI SI AM PRIMIT PENSIE DE URMAS DOAR 6 LUNI DE CE? ASA E LEGEA ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas papy03 papy03 In urma decesului sotului, sotia vaduva are dreptul la pensie de urmas daca are venituri sub cele modeste (778 lei), iar durata casatoriei a fost de peste 15 ... (vezi toată discuția)