Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Cumnatul meu a decedat recent, atac de cord, la 47 ani, avand 29 ani vechime. Sotia sa are o pensie de boala f modesta (cca 500 lei).
Poate ea face cerere de trecere la pensie de urmas? Mai mult ca sigur ca aceasta va fi ceva mai mare.
Potrivit art. 87. din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice sotul supravietuitor poate beneficia de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut,
Pensia proprie este de 520 de lei.
Nu are dreptul la pensie de urmas deoarece nu indeplineste conditia de varsta.
Pensia de urmas este de 50% din cea a sustinatorului.
Este putin probabil ca pensia decedatului sa fie mai mare de 1040 de lei.
Pensia proprie este de 520 de lei.
Nu are dreptul la pensie de urmas deoarece nu indeplineste conditia de varsta.
Pensia de urmas este de 50% din cea a sustinatorului.
Este putin probabil ca pensia decedatului sa fie mai mare de 1040 de lei.