Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indemnizatia pentru cresterea copilului

In cazul in care perioada pentru cresterea copilului sub doi ani se prelungeste cu un an , copilul avand un handicap ,indemnizatia primita in cei doi ani se schimba , se micsoreaza sau ramane aceeasi ?
Indemnizatia primita ramane aceeasi.
ORDONANTA DE URGENTA nr. 148 din 3 noiembrie 2005 (*actualizată*)
Art.1-(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în
ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de
12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit
potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu
modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu
pentru creşterea copilului în varsta de pana la 2 ani sau, în
cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum şi de o
indemnizaţie lunară în cuantum de 800 lei (RON).
ART. 2
Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul indemnizaţiei
prevăzute la art. 1 alin. (1) este de 600 lei (RON).
ART. 4
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul alocaţiei
de stat pentru copii prevăzute de Legea nr. 61/1993 privind
alocaţia de stat pentru copii, republicată, este următorul:
a) 200 lei (RON) lunar, în situaţia copiilor în varsta de
pana la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copiilor cu handicap;
b) cel acordat conform art. 3 alin. (1) din Legea nr.
61/1993, republicată, în situaţia copiilor în varsta de peste 2ani, respectiv 3 ani în cazul copiilor cu handicap.