Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum facturez: cu TVA sau fără TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum facturez: cu TVA sau fără TVA?

Am o firma plătitoare de TVA care intermediază servicii de vanatoare in România. Mai exact vinde un pachet ( cazare, masa, transport , organizare vanatoare) către o alta firma plătitoare de TVA din EU sau din afara comunității. Cum facturez? Cu TVA sau fără TVA? Mulți spun ca datorită faptului ca acțiunea se desfășoară pe teritoriul României trebuie sa facturez cu TVA către firma din străinătate. Însă majoritatea serviciilor de vanatoare sunt scutite de TVA. Eu nu am de unde sa îmi recuperez nimic.
mmerutiu, utilizator
Serviciile sunt scutite pentru parteneri EU doar cele realizate in afara tarii cat si pentru cei inregistrati ca platitori de tva, si apoi mecanismul TVA nu se bazeaza pe recuperarea TVA de undeva, il incasati de la clienti si il dati mai departe la stat, nu este al firmei, daca aveti tva achitat la furnizori se scade din cel incasat, daca nu e al statului integral.
tompeamihaela, utilizator