Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA servicii efectuate in strainatate.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA servicii efectuate in strainatate.

Buna ziua,

Am achizitionat servicii turistice in strainatate (transport avion, cazare, masa) de la o agentie de turism cu sediul in Romania - TVA 0%.
Acum acestea trebuie sa se regaseasca pe factura emisa de mine unui partener intern, pe langa altele, intrucat e vorba de organizarea unor evenimente, care implica mai mult decat cele de mai sus (personal implicat care a prestat si pe teritoriul tarii si insoteste grupul, asigura transportul local etc....)
Factura mea o emit cu TVA 24% sau 0%?

Multumesc anticipat.

Multumesc.

Deoarece Dvs,. firma din Romania, ati oferit partenerului intern din Romania, un pachet complex si integrat de servicii, care are un cost in cuantum egal cu suma cheltuielilor Dvs. efective + marja profitului, este normal sa aplicati cota de TVA de 24%.