avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bilet de voie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bilet de voie

buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca un angajat isi ia un bilet de voie cu acordul angajatorului pentru probleme personale in cursul saptamanii ,si lucreaza si in repausul saptamanal,,acele ore de invoire sa fie completate cu ore lucrate in repausul saptamanal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:28, 17 Martie 2018
Legislatia muncii nu reglementeaza regimul invoirilor de la locul de munca.

Acest lucru se poate face la nivel de angajator prin c.c.m. aplicabil sau prin regulamentul intern.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control itm suciugeorgeta suciugeorgeta Buna ziua...spuneti-mi va rog o firma care are mai multe puncte de lucru iar numarul salariatilor insumeaza in jur de 30 este obligata sa aiba CCM (daca se ... (vezi toată discuția)
Recomandari de la itm liah liah Firma noastra are deschis magazin intr-un mall, programul mall-ului, care trebuie respectat, este si sambata si duminica. Ieri un control de la ITM a verificat ... (vezi toată discuția)
Urgent program lucru inegal !!! Ada30teo Ada30teo Va rog sa imi spuneti cum trec in CIM daca am salariati care lucreaza la program lucru inegal. Trebuie sa detaliez programul neaparat? Daca lucreaza si sambata ... (vezi toată discuția)