Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti care sunt drepturile soției in cazul in care sotul a decedat iar la momentul decesului sotului casa in care stăteau era mostenirea sotului împreună cu fratele din partea părinților. Nu este bun dobândit împreună cu sotia,mai mult decat atat nu este succesiunea efectuat a după moartea părinților celor doi frati.
Adica fratele rămas in viață trebuie sa împartă apartamentul mostenire de la părinții sai cu sotia fratelui decedat?
Mentionez ca nu au avut copii.
Buna seara,
Sotia va mosteni 1/4 din bunurile proprii ale sotului adica va primi 1/4 din cota ce-i va reveni dupa dezbaterea succesiunii.
Direct, soția nu moștenește, pentru că are calitatea de nora.
Dar indirect va avea dreptul la o cota.
In primul rand sa va dezbate succesiunea după părinți, moștenitori fiind cei doi fii (inclusiv cel decedat, daca a murit după ambii părinți), în cote parti egale de 1/2
Apoi, se dezbate succesiunea pe jumătatea fiului decedat, jumătate care revine soției (1/2, adică 1/4) si fratelui in viata (1/2, adică 1/4).
In final fratele va avea 3/4, iar soția 1/4.