Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa divortez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa divortez

Buna ziua,vreau sa bag divorț de soțul meu dar nu găsesc curajul săi spun,e o fire f excentrică și știu ca va reacționa f urat la decizia mea,avem 2 copiii împreuna.Fiind violent in ultima vreme am luat aceasta hotărâre.El fii d plecat din țara.
Daca nu mai puteti convietui impreuna, iar convietuirea se realizeaza mai mult "de frica", atunci in mod necesar va trebui sa-i comunicati hotararea luata , fie anterior, fie dupa introducerea cererii de chemare in judecata.
As dori sa iau legătura măcar cu un sfat cu un avocat din Iași.imi este frica ca vine acasă fără sa știu.Am fost bătută de doua ori și amenințată cu cuțitul fata de copiii...nu știu de ce l-am iertat și am stat,dar acum simt ca numai are rost,căsnicia noastră numai tine.
Buna ziua,
In afata actiunii de divort va sfatuiesc sa solicitati si emiterea unui ordin de restrictie.
Nu mai asteptati pana va nenoroceste.