avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uscatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uscatorie

Buna ziua!
Mi-am cumparat un apartament, cu care impreuna am primit si uscatoria. Uscatoria nu apare pe CF-ul apartamentului. Noi nu am cumparat de la primul proprietal, ci de la al doilea. Primul proprietar a primit uscatoria in schimbul interfonului, deci toti locatarii sunt constienti ca uscatoria este in proprietatea noastra. Nu avem nici un document justificator, doarece primul proprietar nu l-a trecut pe numele lui, si nici nu l-a trecut in CF. Locatarii asa stiu ca si uscatoria apare pe CF-ul nostru. Intrebarea mea este ca ce putem sa facem ca uscatoria sa fie legal pe numele nostru?
Multumesc pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:22, 18 Martie 2018
Buna seara,
Va trebui ca adunarea generala a proprietarilor (toti reprezentantii apartamentelor) trebuie sa fie deacord sa va vanda cota lor din uscatorie. Apoi va trebui sa mergeti la notar si sa semneze acest acord.
Dupa aceia deveniti, cu adevarat, proprietari si puteti sa-l inscrieti in CF!
A existat o hartie, care era semnata de proprietari, dar s-a pierdut
Uscatoria reprezinta parte comuna
Dispozitiile in vigoare prevad ca partea comuna poate fi instarinata cu respectarea numitor conditii
Atat timp cat dv nu detineti document legal care sa ateste calitatea de proprietar asupra uscatoriei,eventual puteti sustine ca sunteti utilizatorul uscatoriei-strict utilizator
In speta de fata,conventiile asumate in trecut de proprietari imobilului si ex proprietarii apartamentului achizitionat de dv nu va sunt opozabile deoarece nu sunt dovedite cu documente legale au fost simple intelegeri intre vecini fara a fi concretizate in documente care sa aiba la baza acordul individual al tuturor proprietarilor
Concret dv ati achitat pentru un spatiu pentru care nu ati primit documente de proprietate
Daca intentionati sa utilizati execlusiv uscatoria desfasurati demersuri oficiale,discutati initial cu vecinii vedeti daca agreaza interesul dv
Daca obtineti acordul de principiu al vecinilor,solicitati oficial presedintelui de asociatie sa desfasoare procedura legal prevazuta
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spatii comune rodica_maria rodica_maria Buna Ziua! M-am mutat de vre-un an intr-o garsoniera, adica am cumparat-o, iar pe, fiecare etaj exista o incapere, in care fiecare locatar are dreptul la un ... (vezi toată discuția)
Acte proprietate Tenrom Tenrom buna ziua! va rog sa ma lamuriti in privinta urm.: vreau sa cumpar un imobil situat la et.3, iar proprietarul a luat in folosinta si uscatorul aflat la et.4 ... (vezi toată discuția)
Uscătorie în bloc fără asociație de proprietari szende85 szende85 Buna ziua, stam la un bloc cu 4 etaje, care are un uscator la ultimul etaj. Sefa scarii acum mai mult de 10 ani, a cerut locatariilor sa semneze o ... (vezi toată discuția)