Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto cu victimă, pe trecerea de pietoni. Cum ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto cu victimă, pe trecerea de pietoni. Cum se poate afla starea dosarului, unde se află acesta, și ce ar trebui să facă victima să se asigure că își recuperează cheltuielile?

O cunoștință a fost victima unui accident auto pe trecerea de pietoni. La fața locului a venit un echipaj de politie, iar victima a fost transportată cu ambulanța la spital. In seara aceea a venit un echipaj de poliție dar victima nu era în stare să de-a declarație și nici nu a reținut cine se ocupa de caz. De atunci nu a mai fost contactată de nimeni de la politie, a trecut o săptămână și astăzi a fost externată.

Cum se poate afla starea dosarului si unde se afla acesta? (Accidentul s-a petrecut în București, sector 4)

Ce ar trebui să facă victima sa se asigure că își recuperează cheltuielile? Se poate face pe cale amiabila?
Pe lângă cheltuieli de spitalizare or să se mai adauge cele de recuperare, daune materiale (telefon etc), cat a pierdut din salariu din cauza concediului medical și daune morale.
Cum se pot estima daunele morale și până la ce sume pot ajunge acestea? Victima are o cusătură pe fata, deasupra ochiului și mâna operata și o să trebuiască peste un an scoasă tija + alte contuzii pe suprafața corpului.
Manuela Rășină, administrator
Victima ar trebui sa mearga , in primele 30 de zile de la evenimentul rutier, la INML pentru certificatul medico-legal; apoi trebuie depusa o plangere penala la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorul 4; dupa inregistrarea acestui document trebuie depus la Parchet si solicitare de studiere si xerocopiere documente din dosarul penal ( documentele necesare deschiderii dosarului de dauna la societatea de asigurari ) ; dupa ce va fi depusa plangerea penala, partea vatamata va fi chemata ( la Udriste ) pentru a da declaratii.
In functie de nr de zile de ingrijiri medicale stabilit prin CML, se poate face o estimare a despagubirilor civile ce vor fi acordate de catre societatea de asigurari.
Sa mearga sa depuna plangere penala. In procesul penal se poate constitui parte civila solicitand daune materiale si morale.
Daca in CML nu are trecuta una din consecintele de la art. 194 alin. 1 c.p.( o infirmitate; leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;un prejudiciu estetic grav şi permanent; avortul; punerea în primejdie a vieţii persoanei), in procesul penal se va dispune clasare, persoana vatamata avand posibilitatea sa se sdreseze instantei civile pentru despagubiri.

In anumite circumstante chiar si prevederile art 196 alin 1 CP pot fi aplicate

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Sa mearga sa depuna plangere penala. In procesul penal se poate constitui parte civila solicitand daune materiale si morale.
Daca in CML nu are trecuta una din consecintele de la art. 194 alin. 1 c.p.( o infirmitate; leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;un prejudiciu estetic grav şi permanent; avortul; punerea în primejdie a vieţii persoanei), in procesul penal se va dispune clasare, persoana vatamata avand posibilitatea sa se sdreseze instantei civile pentru despagubiri.

Persoana vatamata poate depune plangere prealabila, in termen de 3 luni de cand a luat la cunostinta savarsirea faptei.

Este necesara eliberarea unui certificat medico-legal, care sa ateste numarul de zile de ingrijiri medicale.

In ipoteza in care nu va fi acordat un numarul de ingrijiri medicale mai mare de 90, persoana vatamata se poate adresa instantei civile, in vederea primirii despagubirilor morale si materiale.

Plata se poate face de catre societatea de asigurare, care propune, prin oferta scrisa, o despagubire.

Despagubirea poate fi acceptata sau nu.

In ipoteza in care nu va convine suma de bani avansata de societate de asigurare, va adresati instantei civile.

In fata societatii de asigurare, trebuie sa dati declaratii, pentru lamurirea situatiei de fapt, de asemenea, trebuie depune inscrisuri doveditoare.