Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit prima casa banca Transilvania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit prima casa banca Transilvania

Buna ziua.Sotul meu a solicitat un credit prima casa,Eu si fratele meu îl giram!Azi,trebuie sa mergem la notar pentru a încheia antecontractul,ce anume trebuie să iau în calcul?de ce sa ma feresc?la ce sa fiu atenta?Este necesar sa fie si fratele meu prezent?După semnarea acestui antecontract care mai sunt pasii de urmat până la acordarea creditului si intrări în posesia imobilului!?Ce inseamna mai exact acest antecontract?Multumesc!
Precontractul (acelasi lucru cu antecontratul sau promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare) este un act prin care partile se obliga una fata de cealalta ca in viitor, la un termen stabilit sa incheie un contract de vanzare-cumparare. In acest antecontract se stabileste bunul ce se va vinde, pretul cu care se va vinde, avansul care se plateste si termenul maxim la care se va semna contractul final. Tot in antecontract se stabilesc niste clauze aplicabile in cazul in care una din parti se razgandeste si nu mai doreste sa incheie contractul final.
Antecontractul se semneaza de vanzatori si cumparatori (numiti promitent-vanzatori si promitent-cumparatori) deci teoretic, cata vreme fratele dvs doar garanteaza cu veniturile sale acordarea creditului si nu urmeaza sa devina coproprietar alaturi de sotul dvs si de dvs, atunci el nu ar trebui sa semneze antecontractul.
Dupa semnarea antecontractului se va face evaluarea imobilului, apoi dosarul este trimis la Fondul de Garantare care il va aproba in termen de maxim o luna de zile. Apoi mergeti din nou la biroul notarial si semnati contractul de vanzare.