Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca un proprietar care a participat la cumpararea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca un proprietar care a participat la cumpararea centralei termice a blocului doreste sa se debranseze, asociatia de proprietari ce actiuni poate intreprinde?

Daca un proprietar se debranseaza de la centrala blocului, poate fi obligat sa plateasca o taxa reprezentand caldura iradiata prin tevi, printr-o taxa de 20-25% din suma de plata pentru caldura?
Mentionez ca aceasta centrala a fost cumparata de proprietarii a 21 de apartamente din bloc - are acest proprietar o cota de proprietate de 4,76% din centrala de incalzire - prin aceasta clauza din contractul de cumparare asociatia de proprietari poate sa-i refuze debransarea?
Aceasta centrala termica functioneaza de 10 ani, va fi mult mai greu pentru apartamentele ramase conectate la aceasta sa suporte costurile de mentenanta (intretinere) si frecventele reparatii. Cine ramane responsabil pentru acea cota de 4,76% din proprietatea centralei termice a blocului?
Tudorionascu, utilizator
Domnu' Tudor,
Daca omul vrea sa se debranseze, ce se intampla cu apartamentul sau, cum se va incalzi? Ce se intampla cu apartamentele vecine: sus-jos, dreapta-stanga? Daca este singurul care se deconecteaza, lucrurile se complica destul de tare.
In fine, eu va pot "trimite" la legislatie, dar sunt unii participanti la forum care se mai supara ca fac copii din Lege si apoi la lipesc aici...
Legea spune ca indiferent daca te deconectezi sau nu, sunt si niste costuri, asa-zise comune, care trebuiesc a fi achitate de cel deconectat.
De asemeni, tot Legea spune ca cel deconectat trebuie sa i se repartzeze costuri cu mentenanta instalatiei de incalzire, reparatii si toate alea.
Textul corect din Lege (HG nr. 1588, Sectiunea 1, art.32(3) este asa:
Niciun proprietar de apartament sau de spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renunţării la folosirea unei părţi din proprietatea comună, a abandonării apartamentului sau a spaţiului cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă ori în alte situaţii.
Stima, AG
Adam Grecu, utilizator
Multumesc pentru raspuns, domnule Adam Grecu!