Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita

Buna ziua.Voiam sa stiu daca o firma de recuperare creante are dreptul de a opri bani din pensia tatalui meu.Datoria a fost preluata de la o alta firma de recuperare care la randul ei a cumparat creanta de la banca.Se poate face vreun demers pentru a stopa poprirea?Va multumesc
Prin executor se poate face poprirea.
Daca aveti motive contestati urgent.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cand a aflat de poprire?

RocsanaD a scris:

Buna ziua.Voiam sa stiu daca o firma de recuperare creante are dreptul de a opri bani din pensia tatalui meu.Datoria a fost preluata de la o alta firma de recuperare care la randul ei a cumparat creanta de la banca.Se poate face vreun demers pentru a stopa poprirea?Va multumesc

Este executare silita. Firma doar a preluat creanta. Daca este vorba de credit vechi - neplatit - exista sanse sa fi intervenit prescriptia. Verificati acest aspect. Puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta.