avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita

Buna ziua.Voiam sa stiu daca o firma de recuperare creante are dreptul de a opri bani din pensia tatalui meu.Datoria a fost preluata de la o alta firma de recuperare care la randul ei a cumparat creanta de la banca.Se poate face vreun demers pentru a stopa poprirea?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 08:38, 22 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prin executor se poate face poprirea.
Daca aveti motive contestati urgent.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Martie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cand a aflat de poprire?

RocsanaD a scris:

Buna ziua.Voiam sa stiu daca o firma de recuperare creante are dreptul de a opri bani din pensia tatalui meu.Datoria a fost preluata de la o alta firma de recuperare care la randul ei a cumparat creanta de la banca.Se poate face vreun demers pentru a stopa poprirea?Va multumesc

Este executare silita. Firma doar a preluat creanta. Daca este vorba de credit vechi - neplatit - exista sanse sa fi intervenit prescriptia. Verificati acest aspect. Puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma de executari vrea sa-mi puna poprire pe conturi mario77tt mario77tt In octombrie 2008 o Societate comerciala a cistigat un recurs in urma caruia cere ca eu sa restitui 3000 ron.Astazi am fost sunat de o firma de executari ... (vezi toată discuția)
Situatie termen prescriptie datorii bancare alexandraoana alexandraoana Buna ziua. Ma confunt cu urmatoarea situatie: in anul 2009 am contractat un credit pentru o persoana care, ulterior, nu a platit ratele. Creditul a fost ... (vezi toată discuția)
Se poate prescrie datoria mea? andreeapiringer andreeapiringer Bună ziua! Am o datorie la o banca de 6000E. Creditul a fost făcut în 2008, Din 2009 nu am mai plătit absolut nimic. Azi am primit prin posta o executare ... (vezi toată discuția)