avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... INSELACIUNE
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

INSELACIUNE

Buna seara ,am si eu o problema destul de mare .Am fost inselat de catre o doamna cu suma de 800€,banii erau in schimbul unor servicii(nu sexuale)care nu au mai fost prestate. Cand doamna a spus ca nu ma mai poate ajuta eu i am cerut banii inapoi . Ea a spus ca a facut transferul (asta era vineri ),eu luni seara cand am vazut ca banii nu au intrat i-am trimis un mail in care i-am spus ca daca nu imi intra banii in cont ma voi duce la politie . Am primit raspuns foarte revoltat ca am jignit o si ca ea a anulat transferul si ca ma da in judecata(nu i am adresat niciun cuvant urat).Tin sa precizez ca dansa este din polonia ,iar banii au fost trimisi de pe contul unei cunoastinte din Belgia .Intrebarile mele sunt:cum pot rezolva situatia sa imi iau banii inapoi si daca este neaparata nevoie de proprietara contului de pe care au fost trimisi banii? Va multumesc.
Buna seara,
Exista un inscris intre dumneavoastra si doamna din Polonia privind suma de bani, inscris semnat de ambii sau macar de respectiva doamna?
Contract semnat pentru acele servicii?
Daca nu exista atunci va puteti lua la revedere de la bani.
Cum dovediti ca acei bani trimisi de cineva (un prieten) din Belgia altcuiva din Polonia sunt pentru niste servicii ce trebuiau prestate unui tert din ROMANIA?
Vorbele nu se pot coase la dosar si nici sume peste 250 lei nu se pot dovedi prin martori.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Martie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna seara,toata discutia s-a purtat prin mail-uri pe care le detin si am si o poza cu plata efectuata catre contul doamnei.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Exista un inscris intre dumneavoastra si doamna din Polonia privind suma de bani, inscris semnat de ambii sau macar de respectiva doamna?
Contract semnat pentru acele servicii?
Daca nu exista atunci va puteti lua la revedere de la bani.
Cum dovediti ca acei bani trimisi de cineva (un prieten) din Belgia altcuiva din Polonia sunt pentru niste servicii ce trebuiau prestate unui tert din ROMANIA?
Vorbele nu se pot coase la dosar si nici sume peste 250 lei nu se pot dovedi prin martori.

Va sfatuiesc sa va adresati unui avocat care sa vada toate datele si apoi sa va consilieze.
Va multumesc pentru raspuns.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Va sfatuiesc sa va adresati unui avocat care sa vada toate datele si apoi sa va consilieze.

Puteti depune acțiune. Dar in principiu doamna in cauza trebuie notificata si sonata in sensul restituirii acelei sume încasată fara temei

Iuliann99 a scris:

Va multumesc pentru raspuns.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Va sfatuiesc sa va adresati unui avocat care sa vada toate datele si apoi sa va consilieze.



Alte discuții în legătură

Loc de munca / frauda / spalare de bani sergiubuza sergiubuza Buna! Am intampinat urmatoarea problema la locul de munca si nu stiu cum sa actionez mai departe. Totul a inceput cand in luna Octombrie am aplicat pe site-ul ... (vezi toată discuția)
Virament bancar greșit Horia96 Horia96 Buna ziua, Am o intrebare legata de un virament bancar efectual intr-un cont gresit. Acum 3 zile, ma trezesc cu un telefon de la o doamna care s-a prezentat a ... (vezi toată discuția)
Frauda in numele bancii? Florin_j92 Florin_j92 Buna ziua, am vandut un telefon pe olx unei persoane din Anglia in valoare de 1400 lei (inclusiv transport), am trimis coletul cu telefonul prin dpd platind eu ... (vezi toată discuția)