Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale 3 persoane vrem sa infiintam un SRL pentru a putea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

3 persoane vrem sa infiintam un SRL pentru a putea desfasura activitati ocazionale

Buna Ziua,
Dorim sa stim daca este posibil ca un srl cu 3 asociati si toti atati administratori poate desfasura activitati fara a intocmi un contract de munca?
Specifica faptul ca toti 3 sunt deja angajati cu norma intreaga la alte societati comerciale.
Dorim doar sa putem desfasura activitati in domeniul instalatiilor hidraulice ocazional dar si legal totodata fara a intocmi alte contracte de munca etc etc.
george-neagu, moderator
Buna ziua.
Art. 196 indice 1 alin. 3 din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, actualizata:
„Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este. Asadar, din interpretarea textului legal rezulta ca incheierea contractului de munca este facultativa nu obligatorie.
Art. 70.(1) din Legea nr. 31/1990:
,,administratorii pot face toate operatiunile cerute pentru aducerea la indeplinire a obiectului de activitate al societatii, afara de restrictiile aratate in actul constitutiv.”
Art. 73 din Legea 31/1990:
„obligatiile si raspunderea administratorilor sunt reglementate de dispozitiile referitoare la mandat”, facandu-se astfel trimitere la dispozitiile art. 2009 – art. 2042 din Codul civil.
Asadar, NU este obligatoriu sa incheiati contract de munca, daca in actul constitutiv al societatii nu stabiliti acest lucru.
Raluca Iliescu, Avocat
Va multumesc pentru amabilitate si disponibilitate.

As mai avea nevoie de unele lamuriri daca nu deranjez.
La acest tip de activitate: realizarea de constructii /instalatii termice /sanitare/hidraulice, este necesar ca srl-ul pe care il infiintam sa fie platitor/incasator de TVA ?
Sincer orice sfat bun ne este foarte necesar deoarece nu avem nici o experienta in acest sens.