Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul indemnizatie pentru cresterea copilului.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul indemnizatie pentru cresterea copilului.

se ia u in calcul toate veniturile s au doar cel din cartea deunca?sa zic ca am incasari pe firma in ultimele 12 luni de 80000ron,si mai am pe cartea de munca un sal brut de 1000ron.cat as primi eu pe luna.
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate . Nu se iau in calcul veniturile realiate de catre firma.

Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului si impartita la 12.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite.