Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea mamelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea mamelor

Sotia a nascut pe 15.07.2008 o fetita!
vrea sa stiu si eu cum se calculeaza 85%din media veniturilor din ultimul an?
Daca are cineva timp sa detalieze?
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate.
Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului si impartita la 12.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul.
Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul.
In situatia in care cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se constituie numai din perioadele asimilate in care nu sunt realizate venituri, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei. Daca persoana realizeaza venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12.

Prin urmare, veniturile realizate care se iau in calcul in situatia sotiei dvs sunt cele obtinute in perioada 15.07.2007 - 15.07.2008.