Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism

Buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea situatie...am cumparat un autoturism, am facut contract de vanzare cumparare,dar nu l-am inmatriculat deoarece s-a stricat imediat .Am vrut sa-l returnez vanzatorului dar acesta nu a fost de gasit. Pentru a elibera parcarea din zona blocului unde locuiesc am fost nevoit sa vand acest autoturism la dezmembrari.Am certificat de distrugere ,talon,cartea masinii. Dupa trei ani mi-a venit impozit pentru acesta auto, as vrea sa-l radiez cumva sa scap de el. Care ar fi procedura tinand cont de faptul ca vanzatorul nu este de gasit si auto figureaza in acte (talon,carte) pe numele fostului posesor?
Precizarile dv sunt contradictorii
Initial afirmati,dar nu l-am inmatriculat deoarece s-a stricat imediat ,ulterior reveniti cu precizarea
Dupa trei ani mi-a venit impozit pentru acesta auto,

Cine a trecut pe rolul dv fiscal bunul mobil?
Daca in acte auto figureaza pe numele vanzatorului cum a fost notat auto pe rolul dv fiscal ?Finalizati procedura de inmatriculare la SPR evidenta auto
Dupa ce finalizati procedura si vi se elibereaza documentele pe numele dv puteti demara procedura de radiere auto in baza documentului de dezmembrare
Succes !
Multumesc pentru raspuns, am facut decat act de vazare cumparare, vanzatorul mi-a dat fiscal dar eu nu am inregistrat-o fiscal,nu am dat declaratie de impunere auto,nu stiu cum sunt inregistrat ,posibil numai in baza contractului de vanzare cumparare?!Nu stiu cum a tracut acest auto pe rolul meu fiscal...cred ca trebuie sa merg la ei sa intreb...