Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In ce conditii poti sa nu mai iei ajutorul social?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In ce conditii poti sa nu mai iei ajutorul social?

Sora mea a murit in urma cu 2 ani, avand 2 copii, ei au ramas cu tatal, intre timp a murit si mama mea, copii mostenind partea mamei lor, e posibil ca ei sa ramana fara ajutorul social daca accepta mostenirea?
Plata ajutorului social încetează, aşa cum reglementează art. 20 alin.1 din Legea nr. 416/2001, în următoarele situaţii: dacă veniturile nete lunare ale familiei sau ale persoanei singure depăşesc nivelurile prevăzute de lege; dacă plata ajutorului social a fost suspendată şi în termen de 3 luni de la data suspendării plăţii nu au fost depuse documentele prevăzute de lege şi nu au fost efectuate acţiunile sau lucrările de interes local; dacă în urma verificării se constată că beneficiarul nu mai întruneşte condiţiile prevăzute de lege; dacă pe parcursul acordării dreptului la ajutor social, beneficiarii refuză să furnizeze informaţii cu privire la membrii familiei sau veniturile realizate.
Ca sa aiba loc mostenirea autoritatea tutolara o sa-i reprezinte pe copii, eu as vrea sa le cumpar partea copiilor, se creeaza un cont la care copii nu au acces pana la varsta de 18 ani, acei bani se iau in calcul daca nu beneficiaza de ei?
Nu cred că veți reuși să cumpărați partea de moștenire a minorilor, ei fiind fără capacitatea de exercițiu să decidă vânzarea proprietății.
`
Pe de altă parte, dacă ai bani în cont la Banca, nu mai ai dreptul la Ajutor Social.
Multumesc mult.