Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Avansuri primite -TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Avansuri primite -TVA

Firma X a primit un avans in luna ianuarie 2018 pentru realizarea unui contract de productie .Avansul a fost de 61380 lei.Contractul stipuleaza valoareA manoperei /PRESTATIEI ca fiind in euro . Firma X devine platitoare de tva in 01.01.2018. Factureaza catre clientul Y suma de 61380 lei baza plus Tva -ul aferent, in data de 15.02.2018 deoarece pana la acea data nu s-au livrat serviciile catre client si nici nu s-a restituit avansul primit. In luna martie 2018, X restituie avans in suma de 41380 lei pe care -l factureaza in 14.03.2018 in minus ( storneaza factura de avans )catre Y baza 41380 lei si tva aferent de 7862.2 lei. Concret i se storneaza suma de 41380 lei plus tva. Firma X trimite facturile catre clientul sau insa acesta nu le primeste deoarece invoca art 291 si 282 din C.Fiscal cum ca livrarile in care nu se mentioneaza tva-ul se considera ca fiind tva inclus in avansurile acordate. In speta clientul doreste sa refacem facturile cu tva inclus si sa avem baza tva pentru avansul primit : 51580 lei + tva 19 % 9800 lei, iar la factura de storno , -34773.2 cu tva 19 % , -6606.8 lei.
Pentru avansurile primite si nedecontate sau neefectuata prestarea si livrarea pentru care aceste avasuri au fost primite, Inteleg sa colectez tva nu sa deduc tva inclus deja in avans cand acest lucru nu este mentionat in contract. Cum este corect ?
george-neagu, moderator
Clientul X are dreptate, pentru ca la data contractului nu s-a specificat ca suma avansului e fara TVA. Asta inseamna ca X era neplatitor. Cum avansul e o suma de bani (nu un produs sau serviciu) care are doar rolul de a acoperi parte din cheltuielile furnizorului, e normal ca suma TVA sa fie extrasa din suma totala, iar factura de avans sa aiba inscrisa la TOTAL DE PLATA suma incasata prin extrasul bancar (se inchide factura de avans).
Cand X a facturat 61380 lei + 11662.20 lei=73042.20 lei, Y a platit 61380 lei cum era stipulat in contract. Dar din evidentele lui X rezulta ca Y e inca dator cu suma de 11662.20 lei, ceea ce nu e corect si nici conform contractului.