Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se poate rezolva?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se poate rezolva?

Am contract de munca pe perioada nedeterminata ,iar in contract scrie ca voi lucra un program de 8 ore cinci zile pe saptamana. Din luna septembrie a anului trecut am lucrat la program de 12/24 12/48 fara a ni se schimba contractul de munca.acum ma obliga iar sa muncesc la acelasi program 12/24 12/48 spunandune ca santem obligati sa muncim la acest program iar daca nu ne convine ne ameninta cu lichidarea .ce este de facut?
Sesizati mai intai ITM-ul cu privire la programul respectiv.
Buna ziua.
Sesizati ITM-ul, expunand situatia de fapt. Inspectorii ITM vor veni in control la locul dvs de munca. Angajatorul nu va sti cine a facut sesizarea, intrucat inspectorii sunt obligati prin lege sa pastreze confidentialitatea. Succes!
Art.41 C.mun.:
1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
b) locul muncii;
.....

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor.
Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, în toate cazurile în care este posibilă modificarea unilaterală a contractului de muncă, aceasta este însă temporară.

Modificarea unilaterala a locului muncii, fără consimţământul salariatului se poate face :
- detasare;
- delegare;
- în cazul unor situaţii de forţă majoră;
- cu titlu de sancţiune disciplinară
sau
- ca măsură de protecţie a salariatului.