avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se poate rezolva?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se poate rezolva?

Am contract de munca pe perioada nedeterminata ,iar in contract scrie ca voi lucra un program de 8 ore cinci zile pe saptamana. Din luna septembrie a anului trecut am lucrat la program de 12/24 12/48 fara a ni se schimba contractul de munca.acum ma obliga iar sa muncesc la acelasi program 12/24 12/48 spunandune ca santem obligati sa muncim la acest program iar daca nu ne convine ne ameninta cu lichidarea .ce este de facut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:11, 23 Martie 2018
Sesizati mai intai ITM-ul cu privire la programul respectiv.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.
Sesizati ITM-ul, expunand situatia de fapt. Inspectorii ITM vor veni in control la locul dvs de munca. Angajatorul nu va sti cine a facut sesizarea, intrucat inspectorii sunt obligati prin lege sa pastreze confidentialitatea. Succes!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.41 C.mun.:
1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
...
b) locul muncii;
.....

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor.
Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, în toate cazurile în care este posibilă modificarea unilaterală a contractului de muncă, aceasta este însă temporară.

Modificarea unilaterala a locului muncii, fără consimţământul salariatului se poate face :
- detasare;
- delegare;
- în cazul unor situaţii de forţă majoră;
- cu titlu de sancţiune disciplinară
sau
- ca măsură de protecţie a salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea locului de munca fara acordul angajatului opreas opreas Cum trebuie sa procedez daca societatea la care sunt angajat imi schimba locul de munca fara acordul meu (vezi toată discuția)
Schimbare loc munca rak0770 rak0770 Buna ziua! Cum pot schimba locul de munca al unui salariat in cadrul aceleiasi unitati? El acum este sofer transport persoane (program 8 ore/zi) si se ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca vio_vio237 vio_vio237 Buna seara, sunt o mama vaduva cu doi copii in intretinere.Din somaj am fost angajata la o intreprindere individuala pe durata nedeterminata.Timp de 1 an, am ... (vezi toată discuția)