Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abandon pentru neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abandon pentru neplata pensiei alimentare

buna ziua.fostul sot nu a platit pensia alimentara fetitei (3 ani) de 1 an si 7 luni,adica din martie 2008.in luna martie 2009 am depus o plangere la politie pt neplata pensiei.am fost chemata o singura data in luna august sa mai dau o declaratie cum ca imi sustin plangerea.de atunci nimic.Fostul sot a venit o data si a refuzat sa dea vreo declaratie..cica nu are avocat inca.De atunci nimic...imi spun ca asteapta raspuns de la politia din orasul unde locuieste el...este normal ca timp de 7 luni politia sa nu faca nimic?ce ma sfatuiti sa fac in continuare..sa grabesc putin lucrurile?
Si...rezolv totusi ceva avand in vedere ca din luna din care nu a mai platit pensia ..nu mai lucreaza cu contract de munca?dar lucreaza,inca foarte bine!astept raspunsuri.Va multumesc.
Solicitati de la Politie numarul unic de dosar penal si introduceti la Parchetul de pe langa Judecatorie cerere de urgentare a solutionarii dosarului pentru motivele...pe care le invocati. Astfel cererea ajunge la procurorul de caz, care o va repartiza pentru urgentarea dosarului, la politie.
va multumesc mult.
Nu e normal sa dureze 7 luni.
Trebuia sa fie macar audiat pana acum.
Daca insa nu are venituri nu va raspunde penal.
da,a fost audiat...dar nu a dat nici o declaratie pe motiv ca nu are avocat si ca urmeaza sa vina alta data cu avocatul...nu a venit nici pana azi...Nu va raspunde penal,dar nu voi recupera suma neplatita? multumesc anticipat!
Din ce ziceti nu a fost audiat.
Suma datorata o puteti recupera prin executare silita.
Vedeti ce bunuri are in proprietate.O masina, etc.