avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radierea unei servitutii.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radierea unei servitutii.

Buna ziua.In ce conditii se poate radia o servitute ?
Cel mai recent răspuns: Gogolino , utilizator 23:47, 27 Martie 2018
Buna ziua,
Daca nu mai exista servitutea, atunci poate fi radiata.
Dar, numai in baza unei hotarari judecatoresti.
Art. 770

Cauzele de stingere a servituţilor

(1) Servituţile se sting pe cale principală prin radierea lor din cartea funciară pentru una dintre următoarele cauze:

a) consolidarea, atunci când ambele fonduri ajung să aibă acelaşi proprietar;

b) renunţarea proprietarului fondului dominant;

c) ajungerea la termen;

d) răscumpărarea;

e) imposibilitatea definitivă de exercitare;

f) neuzul timp de 10 de ani;

g) dispariţia oricărei utilităţi a acestora.

(2) Servitutea se stinge, de asemenea, prin exproprierea fondului aservit, dacă servitutea este contrară utilităţii publice căreia îi va fi afectat bunul expropriat.

In principiu, puteti radia oricand cu declaratie autentica din partea beneficiarului servitutii.

Mii de multumiri !

Mii de multumiri pt. raspuns. Pot afirma ca nu este precizata durata, ca exista alta cale de acces, nu exista autorizatia de demolare si ca proprietarii celor doua loturi nu se afla in relatii bune (a existat chiar un proces in trecut de tulburare de teren), ca atare sa inteleg ca exista totusi posibilitatea radierii servitutiei ?
Ultima modificare: Marți, 27 Martie 2018
trandafir2, moderator
Din ce imi spuneti, si din situatia descrisa pe celalat topic pe care ati pus aceeasi intrebare, ramane din articolul citat de mine ca posibilitate de stingere a serviturii doar punctul g: dispariţia oricărei utilităţi a acestora.. Astfel, daca proprietarul fondului dominant are o alta cale de acces la drumul public, puteti incerca o actiune in instanta care sa constate acest fapt si sa stinga servitutea care greveaza terenul dvs.
Va multumesc mult. N-as fi vrut sa ajung in instanta .....dar se pare ca nu este alta cale....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stingere servitute Aida2016 Aida2016 Daca am deschis o poarta(provizoriu) intr-un teren viran cu proprietar necunoscut inseamna ca servitutea instituita se stinge in acel moment sau trebuie o ... (vezi toată discuția)
Acces dezmembrare aliaz aliaz Buna ziua, Sunt proprietarul unui teren cu suprafata de aprox. 1500 mp (lungime aprox. 150 m, latime aprox. 10 m). Am gasit cumparator pentru jumatatea ... (vezi toată discuția)
Titlu de mostenire dumitrescu iolanda dumitrescu iolanda Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva ,tatal meu in actele de la casa precizez mostenire de la bunici ia cedat acces de trecere surori lui ea avand ... (vezi toată discuția)