Forum Discuţii juridice Executare silită Problemă serioasă leasing auto: am fost executat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Problemă serioasă leasing auto: am fost executat silit din cauza unui prieten. Ce pot face în această situație?

Buna ziua, am avut o masina in lieseng operational care la un momentdat cat am fost plecat din tara am imprumutato cuiva pt ca statea degeaba iar el mi a dat o suma de bani tot sub forma de imprumut. M am intors in tara au mai trecut vreo 3-4 luni iar persoana careia i am imprumutat masina a zis ca ia dat dauna totala dar eu imi vreau masina si sa i dau suma de bani inapoi care mi a imprumutato. In urma disparitiei masinii firma de lieseng ori casco nu stiu sigur mi au facut oprire din salariu lunar cate 600ron. Ce pot face in aceasta situatie? Sa l reclam penal pe el la politie ? Si raman cu oprirea de salariu? Va multumesc si sper sa primesc niste sfaturi utile
Manuela Rășină, administrator
Pentru ce anume sa-l reclamati la politie? Din ce povestiti este un litigiu civil, doua contracte de imprumut. Rezolvarea problemei este de competenta instantelor civile, insa daca nu aveti inscrisuri doveditoare pentru contractele de imprumut chestiunea se complica. Adica o treaba pornita prost, se sfarseste prost. Solutie minune nu exista, insa puteti incerca sa-l dati in judecata.
Pai daca eu imi vreau masina inapoi de la el si eu nu o primesc nu e caz penal?
Manuela Rășină, administrator
Masina sau epava acesteia? Parca ati scris ca masina nu mai exista (fiind dauna totala). In plus, inca nu ne-ati spus ce anume scrie in contractul de imprumut.
trandafir2, moderator
Nu stiu exact unde este masina deoarece am fost in arest preventiv , este doar varianta lui asta nu stiu daca este adevarat sau e o minciuna inventata de el. Nu am facut absut nici un contract sau vreo hartie intre mine si el, practic totul a fost bazat pe incredere, iar in actele masinii si in prezent tot eu sunt locatarul.

Manuela Rășină, administrator
Puteti sa incercati o plangere penala la politie (daca stiti cum il chema si unde locuieste cel imprumutat), trebuie sa v-o primeasca si sa dea o solutie, insa parerea mea este ca o sa va trimita la instanta civila, asa incat va trebui sa deschideti o actiune civila, singur sau cu ajutorul unui avocat.