avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort din cauza mea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort din cauza mea

Buna ziua.
Mă numesc Bianca am 28 de ani si sunt casatorita cu sotul meu,in acte, de 6 ani. Impreuna avem un copil de 5 ani. Eu vreau să divortez, el nu vrea.
Spune ca "nu are nevasta de lăsat",insa stie ca eu acum am o alta relatie.
Cum ar trebui formulata cererea de divort?
Am incercat sa ii explic avantajele unui divort la notar...insa nu vrea. Repet, vina imi apartine in totalitate motiv pt care nu vreau să mai ramanem intr.o casnicie doar de dragul unui copil, așa cum vrea el.
Ce mă sfatuiti să fac.
Tin să precizez ca in ceea ce priveste domiciliul copilului am stabilit deja acest aspect...
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:24, 25 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este necesar acordul sotului pentru divort.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă el nu are nicio vina nu puteți divorta în mod legal.

Sfatul meu este sa mergeți la avocat și sa căutați motive de divorț pe care sa le puteti dovedi.
Procesul e mai dificil decat pare.
De regula, divorturile sunt printre cele mai simple procese dar în cazul dvs. nu este asa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soția m-a anunțat că vrea să divorțăm. ce drepturi am și cine o să aibă custodia copilului? Ionutealex Ionutealex Buna ziua! Ma numesc Alexandru si vreau sa spun ca sunt casatorit de 5 ani de zile si am un baietel de 3 ani. Acun cateva zile am aflat de la sotie ca vrea sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. locuiesc cu sotia in apartamentul meu cumparat inainte ... adriano12 adriano12 Buna ziua. Locuiesc cu sotia in apartamentul meu( cumparat inainte de casatorie). Cam toate bunurile din apartament sunt achizitionate de mine dinainte de ... (vezi toată discuția)
Divort aryana2 aryana2 Buna ziua,spuneti-mi si mie va rog cind se poate spune despre unul dintre soti ca si-a parasit domiciliul??sotul meu e plecat de acasa de aproape doi ani am un ... (vezi toată discuția)