Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort din cauza mea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort din cauza mea

Buna ziua.
Mă numesc Bianca am 28 de ani si sunt casatorita cu sotul meu,in acte, de 6 ani. Impreuna avem un copil de 5 ani. Eu vreau să divortez, el nu vrea.
Spune ca "nu are nevasta de lăsat",insa stie ca eu acum am o alta relatie.
Cum ar trebui formulata cererea de divort?
Am incercat sa ii explic avantajele unui divort la notar...insa nu vrea. Repet, vina imi apartine in totalitate motiv pt care nu vreau să mai ramanem intr.o casnicie doar de dragul unui copil, așa cum vrea el.
Ce mă sfatuiti să fac.
Tin să precizez ca in ceea ce priveste domiciliul copilului am stabilit deja acest aspect...
Multumesc.
Nu este necesar acordul sotului pentru divort.
Dacă el nu are nicio vina nu puteți divorta în mod legal.

Sfatul meu este sa mergeți la avocat și sa căutați motive de divorț pe care sa le puteti dovedi.
Procesul e mai dificil decat pare.
De regula, divorturile sunt printre cele mai simple procese dar în cazul dvs. nu este asa.