Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere PUZ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere PUZ

am un teren de 480mp obtinuti prin hotarare judecatoreasca care tine loc si de autorizatie de constructie, am facut o casa iar 200mp am cedat fiicei mele pentru a face o casa .pentru a se racorda la utilitati ,are nevoie de PUZ ce e de facut?
PUZ = plan urbanistic zonal. Nu e ceva ce puteti obtine, este un plan la care trebuie sa va conformati.
Hotararea care tine loc de autorizatie de constructie cred ca se refera la constructia deja aflata pe teren, nu la cea noua.
Pentru o constructie noua aveti nevoie de certificat urbanism si autorizatie de constructie (de la primarie). "Cedarea" terenului catre fiica presupun ca s-a facut prin notariat, plus dezmembrarea terenului si intabularea loturilor rezultate? Numar postal nou atribuit si roluri fiscale separate?