Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pensie intretinere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pensie intretinere

Buna ziua ! Am o hotarare judecatoreasca definitiva cu privire la pensie de intretinere copil minor.Fostul sot refuza sa plateasca pe motiv ca asteapta sa i se faca proprire pe salariu. Are de platit pensie incepand cu 2.10.2017. Ce trebuie sa fac, din punct de vedere legal, pentru a primi pensia necesa copilului. Hotararea este definitiva incepand cu data de 27.02.2018. Va multumesc.
Apelați la un executor judecătoresc.
Daca nu ati legalizat hotararea, solicitati instantei legalizarea acesteia si ulterior pentru poprirea venitului debitorului este necesar sa va adresati unui executor judecatoresc.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
- cerere adresata presedintelui instantei,
- hotararea a carei legalizare se solicita,
- taxa judiciara de timbru in cuantum de 5 lei/exemplar.