Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... E normal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

E normal?

Lucrez la o firmă nonstop , e normal să lucrez 240-268 de ore pe lună și să fiu plătită cu 1450 de lei , având în vedere că lucrez 24 de ore și în zi de sărbătoare când îmi pica tura !
Nu este corect .. in acest caz, nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....