Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in ,,Campul Muncii,,
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in ,,Campul Muncii,,

Sotia mea, lucreaza la o firma de ,,paza,,, in fiecare luna, in medie, 240 ore, respectiv, 2 zile a 12 ore, de zii, 2 zile a 12 ore de noapte si 2 zile liber.
Avand in vedere Art.137 din Codul Munci si ca, plateste toate darile, pentru 240 ore lucrate, lunar, cu i se calculeaza vechimea?
Cu multumiri anticipate,
Munca suplimentara nu intra in calculul vechimii in munca chiar daca a lucrat o luna de zile 240 ore.
Vechimea este cea calendaristica- de la momentul semnarii contractului pana la incetarea CIM.
Orele de munca reprezinta strict contraprestatia financiara pentru munca suplimentara.
Multumesc, am inteles...oricum lucreaza de vreo 5 ani, in fiecare luna cate 240 ore....si nu sunt platiti in plus, nici sarbatorile legale, nici spor de noapte...ca.n codru...asa este la firmele de paza...
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Multumesc mult...