Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera Vinerea mare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera Vinerea mare

Buna ziua
Ziua libera de Vinerea mare se acorda pentru ortodoxi ? Ca asa e trecuta ca data , in 6 aprilie ?
Si se mai acorda cele 2 zile libere ( prima si a doua zi de pasti) pt cei cu alte religii
Pt catolici de exemplu cum procedam ?
Pentru catolici , acestia au liber vinerea dinaintea Pastelui catolic.

Legea nr.64/2018 pentru completarea alin. (1) al art. 139 din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii,
Articol unic. -
La articolul 139 alineatul (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 345 din 18 mai 2011, cu modificările și completările ulterioare, după sintagma "- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române;" se introduce o nouă liniuță, cu următorul cuprins:
"- Vinerea Mare, ultima zi de vineri înaintea Paștelui;".
Si au liber si in Vinerea Mare si a doua zi de Pastele Ortodox?
Pot avea liber si de Pastele Ortodox.