avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ORGANIZARE CONCURS PENTRU OCUPAREA UNUI POST VACANT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ORGANIZARE CONCURS PENTRU OCUPAREA UNUI POST VACANT

Am participat in data de 26.02.2018 la un concurs pentru ocuparea unui post vacant de inginer la o intreprindere de stat.
In urma examenului de adimitere, toti participanti au fost declarati respinsi.
Organizatorii ne-au transmis faptul ca concursul se va relua, dupa aproximativ 15 zile.
As dori sa aflu daca termenul de organizare a unui nou concurs pentru ocuparea postului este restrictionat de anumite proceduri, legi si daca pot afla daca acest post chiar nu s-a ocupat intre timp?
Mentionez faptul ca urmaresc in fiecare zi site-ul institutiei respectiv pentru a vedea daca postul s-a scos la concurs.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:45, 28 Martie 2018
Verificati in HG 286/2011 daca exista o astfel de restrictionare..
[ link extern ]

De asemenea, in baza Legii nr.544/2001, cred ca puteti afla daca acel post este sau nu ocupat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistent medical generalist studii superioare vs studii postliceale StelutaStely StelutaStely Hotararea de Guvern 497/2010 privind aprobarea Regulamentului de organizare si desfasurare a concursului si a examenului pentru ocuparea posturilor vacante si ... (vezi toată discuția)
Mofificare cim Vatavu Fanel Vatavu Fanel O persoana, care s-a angajat in urma sustinerii unui concurs pe 1/2 post, poate intregi norma, pe acelasi post, fara a mai sustine concurs? Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog de cate ori ai voie sa organizezi concurs pentru ... lyly64 lyly64 Buna ziua, va rog de cate ori ai voie sa organizezi concurs pentru un post temporar vacant,conform HG 286/2011, preciziez faptul ca postul respectiv a fost ... (vezi toată discuția)