Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ORGANIZARE CONCURS PENTRU OCUPAREA UNUI POST VACANT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ORGANIZARE CONCURS PENTRU OCUPAREA UNUI POST VACANT

Am participat in data de 26.02.2018 la un concurs pentru ocuparea unui post vacant de inginer la o intreprindere de stat.
In urma examenului de adimitere, toti participanti au fost declarati respinsi.
Organizatorii ne-au transmis faptul ca concursul se va relua, dupa aproximativ 15 zile.
As dori sa aflu daca termenul de organizare a unui nou concurs pentru ocuparea postului este restrictionat de anumite proceduri, legi si daca pot afla daca acest post chiar nu s-a ocupat intre timp?
Mentionez faptul ca urmaresc in fiecare zi site-ul institutiei respectiv pentru a vedea daca postul s-a scos la concurs.
Verificati in HG 286/2011 daca exista o astfel de restrictionare..
[ link extern ]

De asemenea, in baza Legii nr.544/2001, cred ca puteti afla daca acel post este sau nu ocupat .