Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!Sunt vaduva parinti sotului sunt cetateni straini sj
nu mau trecut in testament. Am drept de mostenire succesorala. ?
Nu, mai ales ca sotul este predecedat.
Legea aplicabila este cea de la domiciliul cetatenilor straini decedati .

Cabinet Individual Avocatura CAZACU IOANA a scris:

Legea aplicabila este cea de la domiciliul cetatenilor straini decedati .

Doamna Avocat nora mosteneste socri daca sotul ia decedat?
nora mosteneste socrii numai daca acestia mor inaintea sotului (sotul isi mosteneste parintii iar apoi, dupa ce moare sotul, sotia il mosteneste pe el), altfel, sotia nu are nici un fel de relatie de rudenie cu socrii, ca sa vina la mostenirea lor in nume propriu