Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT-PARTAJ BUNURI
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT-PARTAJ BUNURI

Locuim in Spania si divortam de comun acord. In Spania locuim cu chirie dar mobilatul apartamentului a costat 20.000 euro. In Romania avem un apartament cu 2 camere. Daca unul din soti ramane in apartamentul din Spania ( deci ramane cu mobila ) poate sa-i cedeze celuilalt partea lui din apartamentul din Romania ? Deci unul ramane cu mobila si celalalt cu apartamentul. Daca DA , ce act trebuie facut in Spania care poate fi luat in considerare in Romania ? Va multumesc, anticipat !
Actul prin care imobilul trece in proprietate exclusiva a unuia dintre soti trebuie incheiat in Romania, pentru ca trebuie sa indeplineasca niste conditii de forma pe care un act incheiat in Spania nu le-ar putea indeplini.