Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum poți afla daca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum poți afla daca

Cum poți să știu că îndeplinesc condițiile de pensionare, dacă am lucrat în condiții speciale și deosebite? La ce instituțiile mă pot adresa?
Banuiesc ca sunteti femeie.
Precizati anul nasterii, luna .
Total stagiu de cotizare.
Numarul de ani lucrati in conditii speciale.
Numarul de ani lucrati in conditii deosebite.
Firma unde ati lucrat este singura in masura sa va elibereze o adeverinta intocmita conform anexei 14 din HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare in care sa certifice daca ati lucrat in grupa de munca, in ce grupa, in ce perioada, in ce procent. In adeverinta se precizeaza baza legala a incadrarii in grupa de munca. Adeverinta se emite numia in baza documentelor existente in arhiva firmei, intocmite la data la data legala.
Daca ati lucrat inainte de 2012 ar trebui sa se regaseasca mentiuni in carnetul dvs. de munca.
In carnetul de munca , s-au efectuat inregistrari numai pana la 01.01.2011 .

Perioadele de dupa 01.01.2011 , nu mai sunt inregistrate in carnetul de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
20.04.1968, data nașterii, 8.5 speciale, 11,5 deosebite, și 6 ani normale

Din datele postate, grupele de munca 1 si 2 va aduc un stadiu aferent de cotizare de 6 ani si 6 luni si o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani.
Conform datei nasterii aveţi drepul la pensie limită de varsta la 63 de ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
Varsta standard de pensionare 24.04.2031.
Pensie pentru limită de varsta 24.04. 2025, la varsta de 57 de ani.
Ca sa beneficiati de aceasta reducere trebuie sa aveţi stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
Stagiul total de cotizare realizat pana acum este de 32 de ani si 6 luni.
Mai trebuie sa lucrati inca 2 ani si 6 luni pentru a face stagiul complet de cotizare.
In concluzie pe 24 aprilie 2025 indepliniti conditiile pentru pensie limită de varsta, daca va completati si stagiul de cotizare.
procesomanul, utilizator