Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza legala la baza de calcul concediu medical la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza legala la baza de calcul concediu medical la intoarcerea din cresterea copilului

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
La intoarcerea din cresterea copilului (oct.2009) in prima zi mama prezinta certificat de concediu medical pentru copil bolnav 2 saptamani si apoi 1 saptamana concediu boala obisnuita pentru ea.
Intrebarea este :
1.Care este baza de calcul pentru calculul concediului medical pentru o persoana care vine direct din materna?
Baza de calcul este salariul minim brut pe tara in vigoarea 600 lei, sau include indemnizatia primita pentru cresterea copilului stiind faptul ca a beneficiat de o indemnizatie mai mare decat in valoare de .
2. Care este baza legala?

Va multumesc anticipat,
OUG 158/2005 prevede la art.10: (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
(2)În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor, se utilizează perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi c), veniturile ce se iau în considerare sunt:
a)cuantumul indemnizaţiilor, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. c) şi alin. (2);
b)salariul de bază minim brut pe ţară, din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi alin. (3).

Salariul mamei este trecut in contractul individual de munca, iar perioada de concediu pentru cresterea copilului constituie perioada asimilata stagiului de cotizare.
Prin urmare, se vor lua in calcul salariile realizate si indemnizatia primita in concediu de crestere a copilului.
Ordonanţă de urgenţă nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate

Art. 26. - (1) Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
Art. 30. - Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru îngrijirea copilului bolnav este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
Angel 2007 a scris:

Ordonanţă de urgenţă nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate

Art. 26. - (1) Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
Art. 30. - Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru îngrijirea copilului bolnav este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.

:offtopic:
Din nou.......... si ce legatura are cu intrebarea ???

Raspunsul dat de d-na Manea a fost corect si la obiect.