Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract presedinte ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract presedinte ONG

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un presedinte al unui ONG poate fi antrenor al clubului fara contract de voluntariat sau de munca.
Nu.
Multumesc!
Atributiile unui antrenor sunt prin natura lor unele de efectuare de acte materiale, nu incheiere de acte judirice sau reprezentare, deci antrenorul este un prepus, pe cand presedintele in calitatea de presedinte este in primul rand un mandatar, Prin urmare prin natura ei, functia de presedinte nu poate avea printre atributii cele specifice de antrenor, Presedintele poate fi si antrenor dar cumuland si functia de antrenor, deci va avea doua calitati distincte. Daca actioneaza neremunerat i se face contract de voluntariat, daca actioneaza remunerat va trebui contract de munca. Si vor trebuie masuri de neutralizare a conflictului de interese, adica altcineva din Consiliul Director sa fie insarcinat cu conducerea si controlul ierarhic a antrenorului, ca sa nu fie presedintele propriul sef,,,,