avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț din cauza adulterului. Pot să-i cer soțului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț din cauza adulterului. Pot să-i cer soțului despăgubiri?

Buna ziua,
Sunt casatorita de 3ani jumate,fara copii,o casatorie ff frumoasa,in schimbin timpul casatoriei sotul meu a venit cu probleme fin urma casatoriei,gen,...nu a platit pensia alimentara cativa ani,dosar penal,i am fost alaturi am platit restanta,un imprumut de1miliard ,oprire pe salariu,iam fost alaturi,...etc...din6 in 6 luni venea cate o pronlema cu toate astea lam sustinut ca l iubesc,atunci pe moment i am zis si eu vrute si nevrute dar la o ora ne pupam si ne ridicam,asta e,El intr o zi a plecat de acasa brusc fara sa vb,ca a cunoscut o alta femeie si pe mine nu ma mai iubeste,o colega de munca si plecat a fost,are6sapt de cand a plecat,vrea divortul.Eu sufar ma duc la psiholog,el imi reproseaza ca eu m am folosit de el,de banii lui,are4000lei salariu eu minim dar mai munceam extra job,ca nu lam inteles ,etc.Avem un imprumut din sept2017 de250mil ,deocamdata zice ca l plateste el pe acela ,ca mai avem dar sunt pe numele parintilor mei si le platesc eu,Am vazut ca e o lege Adulterul,cum pot sa procedez sa i cer ceva,u l pot lasa sa ma calce in picioare,lam iubit,respectat,ajutat,etc si el sa iasa bine mersi....
Conteaza cine baga primul divoetul,ca eu las mai lungi,nu m as duce decat la ultima infatisare,cu probe,nu aa il dau cand vrea el
Ultima modificare: Duminică, 1 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:56, 1 Aprilie 2018
Am vazut ca e o lege Adulterul,

unde ati vazut ? :)
Ii puteti cere despagubiri
Art. 388

Acordarea despăgubirilor

Distinct de dreptul la prestaţia compensatorie prevăzut la art. 390, soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească. Instanţa de tutelă soluţionează cererea prin hotărârea de divorţ.


o casatorie ff frumoasa,in schimbin timpul casatoriei sotul meu a venit cu probleme fin urma casatoriei,gen,...nu a platit pensia alimentara cativa ani,dosar penal,i am fost alaturi am platit restanta,un imprumut de1miliard ,oprire pe salariu,iam fost alaturi,...etc...din6 in 6 luni venea cate o pronlema cu toate astea lam sustinut ca l iubesc,atunci pe moment i am zis si eu vrute si nevrute dar la o ora ne pupam si ne ridicam,asta e,


Daca asta numiti o casatorie ff frumoasa, o sa mergeti mult timp la psiholog.

creditul asta facut in 2017, pe numele cui e ?
ala pe numele parintilor, o sa ramaneti sa il platiti dvs si tare mi-e ca si pe asta.
Scuzati am zis si eu cum am crezut eu,nu am stiut sa ma exprim,Pe numele lui e imprumutul ,eu sunt coplatitor
Si cum trebuie sa actionez in instanta?


Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Martie 2018
ALY_ALY30, utilizator
Sa cereti sa se desfaca casatoria din vina lui exclusiva si despagubiri pt prejudiciul moral suferit.
Si el va poate cere sa platiti o suma din datoria catre banca, la acest ultim imprumut.
Eu as fi de parere sa divortati de comun acord si sa lasati problema in urma, n-ati pierdut nimic, o sa iubiti pe altul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Martie 2018
gi-jane2, moderator
I mi este fff greu,dar daca depun intampinare la prima infatisare cu ce am de zis si apoi ma mai duc decat la a3infatisare,ce se intampla,nu vreau sa divorteze cand vrea el,repede,o sa mi pun un avocat
De comun acord scapa usor el,di ru sufar,aici vrea conditiile lui,tot el are pretentii

Si cum sa cer in instanta?
O sa se duca el sa bage divort,ca eu nu vreau,nu pot,prin cate am trecut impreuna eu l am iertat
Ultima modificare: Duminică, 1 Aprilie 2018
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De comun acord scapa usor el

Priviti si altfel, scapati usor si dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre divort cristianmockstola cristianmockstola buna tuturor am si eu o problema si nu stiu daca ma poate ajuta cineva? am fost insurat si vreau sa divortez si am unele nelamuriri.daca este cineva care ma ... (vezi toată discuția)
Codul civil - divort SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Va rog un raspuns de specialitate. Povestea este tare lunga, dar incerc sa o concentrez. Ea si el, se cunosc in 2010 pe un sait de matrimoniale. Se incheaga o ... (vezi toată discuția)
Cum divortez daca sotul a fugit la alta? catalinaroxana catalinaroxana nu avem nici un an de la casatorie si intro zi mai precis acum o luna a fugit in bucuresti de unde e de loc.eu sunt din brasov mia luat certificatul de ... (vezi toată discuția)