Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea masei succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea masei succesorale

pentru a dezbate succesiunea mamei as dori sa stiu ce cota parte revine tatalui meu si care este cota copiilor,mentionez ca mama mea a primit inainte cu un de a deceda o mostenire,mai detinea un imobil pe care la dobandit de la tatal ei prin contract vanzare cumparare cu patru ani inainte de deces plus imobilul in care locuia,
Cand vine la succesiune cu copii, sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din masa succesorala.
In cazul bunurilor comune (bunurile dobandite in timpul casatoriei), sotul are de la inceput 1/2 din valoarea bunurilor. Cealalta jumatate se imparte intre sotul supravietuitor si copii.
referitor la mostenire : bunurile astfel dobandite sunt bunuri proprii ale mamei dvs .
la aceasta mostenire tatal dvs in calitate de sot supravietuitor are dreptul legal la o cota de 1/4 .
restul se va imparti intre copii .

celelalte doua imobile, fiind dobandite in timpul casatoriei cu tatal dvs ., se va imparti astfel :
tatal dvs are dreptul la 1/2 din aceste imobile + 1/4 in calitate de sot supravietuitor.
restul se imparte descendentilor .