avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea masei succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea masei succesorale

pentru a dezbate succesiunea mamei as dori sa stiu ce cota parte revine tatalui meu si care este cota copiilor,mentionez ca mama mea a primit inainte cu un de a deceda o mostenire,mai detinea un imobil pe care la dobandit de la tatal ei prin contract vanzare cumparare cu patru ani inainte de deces plus imobilul in care locuia,
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 16:24, 26 Octombrie 2009
Cand vine la succesiune cu copii, sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din masa succesorala.
In cazul bunurilor comune (bunurile dobandite in timpul casatoriei), sotul are de la inceput 1/2 din valoarea bunurilor. Cealalta jumatate se imparte intre sotul supravietuitor si copii.
referitor la mostenire : bunurile astfel dobandite sunt bunuri proprii ale mamei dvs .
la aceasta mostenire tatal dvs in calitate de sot supravietuitor are dreptul legal la o cota de 1/4 .
restul se va imparti intre copii .

celelalte doua imobile, fiind dobandite in timpul casatoriei cu tatal dvs ., se va imparti astfel :
tatal dvs are dreptul la 1/2 din aceste imobile + 1/4 in calitate de sot supravietuitor.
restul se imparte descendentilor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa tata decedat andynagy13 andynagy13 am un tata decedat din anu 2007 noiembrie.eu sunt copilul lui din prima casatorie,el sa recasatorit ulterior si are o fata cu actuala sotie.vreau sa fac ... (vezi toată discuția)
Mostenire-succesiune dupa parinti COSTELBADESCU COSTELBADESCU Buna ziua ! Parintii mei au decetat, tata si apoi mama. Tatal din prima casatorie are doi copii majori , iar din a doua casatorie cu mama are tot doi copii ... (vezi toată discuția)
Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)